Армия завтрашнего дня должна быть очень хорошо технически оснащена. Для успеха реформы нам нужно решить задачу сверхсложную, нужно перейти к вооружению не завтрашнего, а послезавтрашнего дня, чтобы наверстать упущенное. Думаю, что кроме Физтеха вряд ли кто-то может быть лучше к этому готов.

Батурин Ю. М. (доктор юридических наук, выпускник МФТИ 1973 года, лётчик-космонавт (бывший помощник Президента, бывший секретарь Совета Безопасности РФ)) // За науку.

Какой из сайтов кафедр вы считаете лучшим?

Общей физики
Иностранных языков
Спорт-клуба МФТИ
Бизнес-школы
Высшей математики
Правоведения
Теоретической физики
Теоретической механики
Экономики
Факультета гуманитарных наук

Postodoctoral position in the Boston University
опубликовано: 11.05.2012

The Structural Bioinformatics Laboratory (SBL), part of the Biomolecular Engineering Research Center at Boston University, is seeking candidates for a postdoctoral research position in the area of molecular biophysics.

The research will focus on the biophysical aspects of disrupting protein-protein interactions using small molecules or peptides, including the development and application of fragment based drug design methods. The project is a collaboration between SBL, the X-ray crystallography lab of Dr. Karen Allen and the biochemistry lab of Dr. Adrian Whitty, and will involve all steps in the discovery of leads targeting the disruption of protein-protein interactions, including computational modeling, measurements of binding affinities, and crystallographic characterization of bound leads.

Candidates should have strong experience in protein chemistry (expression and purification). Experience in protein X-ray crystallography, binding measurements (ITC, fluorescence essays), and/or molecular modeling is considered a plus. There will be excellent opportunities for additional training in all three areas, working with leading experts in the field.

Send resume, statement of research experience, and names of three references to Dima Kozakov (midas@bu.edu) and Sandor Vajda (vajda@bu.edu), Department of Biomedical Engineering, Boston University, 44 Cummington Street, Boston MA 02215.